JROTC

DUNBAR HS JROTC

       rg                                                                eredt 

Illustration Of A Gold Star.png

HONOR UNIT WITH DISTINCTION

 

"To motivate young people to be better citizens."

 

The Army JROTC’s leadership development curriculum is accredited by AdvancED. Students who enroll and complete two years of JROTC Leadership Education and Training levels 1 and 2, achieve HOPE credit, meeting Florida graduation requirements. JROTC is an elective course, there is no obligation for military service. Students are placed in leadership positions to prepare them to become future leaders in our communities.

Program lessons include  

  • Leadership Theory
  • Management
  • Social & Communication Skills
  • Decision Making & Problem-solving Skills
  • Physical Fitness & Wellness
  • First Aid
  • Personal Growth
  • Diversity
  • Goal Setting
  • College Preparation

The Key to Success in JROTC is TEAMWORK


Standard Schedule (may be adjusted for curriculum requirements)

 

Day

Activity

Uniform

Monday - Tuesday

Classroom Lessons

School Dress Code

Wednesday

Uniform Inspection / Drill and Company Formation

School Dress Code (Closed-toed-Shoes)

Thursday

Physical Training and Company Formation

Athletic Clothing (Close-toed Shoes)

Friday

Physical Training with Company Formation

Athletic Clothing (Close-toed Shoes)

 

Note: Brigade Staff Meeting are held every Wednesday after school from 1:50pm - 3:00pm.

 

After School Activities

(1:50pm-4:30pm) 

  • Raiders (Fall; August – December, Spring; March-May) (CrossFit type physical training)
  • Drill and Color Guard (October – March) (Marching & Flag presentations)
  • JROTC Leadership & Academic teams (August - January) (Knowledge-based)
  • Marksmanship (January - April) (Olympic Style Air Rifle Marksmanship)
  • Robotics (August - May) (Design and program robots)
  • Drones (January - May) (Navigate and fly drones)

Unit Accomplishments

 

Raiders: SY 2021-2022

  • Fall District East Zone Male & Female Champions (Varsity) 
  • Fall Districts Competition 2nd Place Male & Female (Varsity)
  • State Champions Female Varsity (3rd Place)

Drill Team: SY 2021-2022

  • District Champions (Female Unarmed Platoon) [ 2nd place]

Marksmanship: SY 2019-2020

  • 6th best Air Rifle Marksman in Lee County JROTC District

JLAB: SY 2019-2020

  • 3rd in District; competed at National Semi-finals

Robotics: SY 2021-2022

  • 3rd place in Lee County JROTC District Competition

Drones: SY 2021-2022

  • 2nd place in Lee County JROTC District Competition

Cadet Leadership SY 2021-2022

Brigade Chain of Command

Brigade Commander:
                                                                         C/COL Spaight Oliver
Brigade Executive Officer:                                                               C/LTC Willard Barry
Brigade Sergeant Major:                                                                   C/CSM Abigail Fleuridor

Brigade Staff

Adjutant Officer (S-1):                                                                       C/CPT Jasmine Seda
Intelligence & Security Officer (S-2):                                           C/CPT Yoselin Escalante
Operations Officer (S-3):                                                                  C/2LT Marianna De Santiago
Logistics Officer (S-4):                                                                       C/MAJ Marianna Hernandez
Public Affairs (S-5):                                                                             C/CPT Travaija Robinson
Signals Officer (S-6):                                                                          C/MAJ Gabriella Stokes

Battalion Chain of Command

1st Battalion

Battalion Commander:                                                                      C/LTC Jah'Zaryah Guerrero
Battalion Sergeant Major:                                                                C/CSM Mario Rojop-Martin

2nd Battalion

Battalion Commander:                                                                      C/LTC Jason Fernandez
Battalion Sergeant Major:                                                               C/CSM Donna Cortez 

wgwwrgwrghgcerhergsgDHS Raiders Rope BridgeDHS Raiders Rope BridgeDHS Raiders Tire FlipSY 22 Canned Food DriveDist Drill Comp SY 21-22Dist Drill Comp SY21-22.1Robotics Team SY 21-22Robotics Robot SY21-22Raider Rumble SY 21-22

Instructors

LTC Varnado
Scott Varnado
Lieutenant Colonel, U.S. Army, Retired
Senior Army Instructor
[email protected]

LTC Doll

Brent Doll
Lieutenant Colonel, U.S. Army, Retired
Assistant Senior Army Instructor
[email protected]

MSG Berube

Pierre Berube
Master Sergeant, U.S. Army, Retired
Army Instructor
[email protected]

MSG Scott

Todd Scott
Master Sergeant, U.S. Army, Retired
Army Instructor
[email protected]

SFC Mitchell

Vincent Mitchell
Sergeant First Class, U.S. Army, Retired
Army Instructor
[email protected]

SFC Robinson

Giovanni Robinson Sr.
Sergeant First Class, U.S. Army, Retired
Army Instructor
[email protected]

Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved. Non-Discrimination Policy Website Accessibility